Prapremiera Rycerskości wieśniaczej (Cavalleria rusticana) odbyła się w Rzymie w 1890 roku. Uważa się ją za pierwszą operę werystyczną.
Opera odniosła sukcesy na wszystkich wielkich scenach europejskich. Do jej powodzenia przyczynił się nie tylko temat libretta (według powieści Giovanniego Vergi, pisarza z nurtu naturalistycznego) , lecz również ogólne uproszczenie środków teatralnych oraz ogromne bogactwo melodii oddających charakter i atmosferę południa Włoch (sceny z życia sycylijskich wieśniaków: powrót z pola, msza w wiejskim kościele czy obraz wiejskiej tawerny). Słynny chór Gli aranci olezzano czy też majestatyczne Regina coeli należą do najbardziej poruszających fragmentów muzycznych w historii opery.
Streszczenie libretta:
Turiddu, narzeczony Santuzzy romansuje ze swą dawną ukochaną Lolą. Obecnie jest ona żoną woźnicy Alfia. Mimo błagań Santuzzy, Turiddu nie chce do niej powrócić. Santuzza przeklina go. Zrozpaczona dziewczyna w afekcie mówi o romansie żony Alfiowi. Zazdrosny woźnica przysięga zemstę.
W oberży Mammy Lucii dochodzi do niewybaczalnych obelg między Turiddu i Alfiem, a następnie rytualnego wyzwania na pojedynek. Turiddu, w przeczuciu śmierci, żegna się z matką, prosząc, aby przyjęła pod swój dach Santuzzę. Po chwili narastającej ciszy słychać krzyk....
Pajace - opera skomponowana, podobnie jak Rycerskość wieśniacza na konkurs w 1890 r., na swą prapremierę czekała do 1892 r. Od jej momentu (pod batutą Toscaniniego) cieszy się ogromną popularnością i z wielkim powodzeniem wystawiana jest do dziś.
Streszczenie libretta:
Południe Włoch. Canio, szef wędrownych komediantów jest zazdrosnym mężem Neddy, do której zaleca się komik Tonio. Nedda tymczasem kocha młodego Silvia i pragnie z nim uciec. Wzgardzony Tonio powiadamia o ich uczuciu Cania, który zasadza się na kochanków. Silvio zdołał uciec, a Nedda nie zdradza jego imienia.
Nazajutrz komedianci wystawiają sztukę, której akcja przypomina faktyczne wydarzenia: Canio-Pajac jest zdradzany przez Neddę-Colombinę z Arlekinem. Canio zaczyna tracić kontrolę nad sobą, widząc tragiczne podobieństwo między sytuacją swoją i bohatera sztuki. Gdy Nedda, również na scenie jako Colombina, wzbrania się wyjawić imię kochanka, Canio zabija najpierw ją, a następnie Silvia, który spieszy na ratunek.
Po głośnej premierze w MET (1895) przyjęło się w większości teatrów wystawiać Rycerskość wieśniaczą i Pajace łącznie i zapowiadać na jednym afiszu premierowym.
Brak spektakli w najbliższej przyszłości
Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Od 14 marca 2023 r. zamknięta jest kładka im. Jana Kiepury łącząca teren wokół Opery Nova z Wyspą Młyńską. Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ogra...
Falstaff to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. Tytułowa postać ma rodowód znacznie starszy - sięgający rzymskiej komedii Plauta Miles gloriosus. U Szekspira przyszły bohater ostatniej opery Verdiego pojawia się w obu częściach Henryka IV jako nieodłączny towarzysz wypraw i biesiad księcia Hala (późniejszego króla Henryka V). Natomiast w Wesołych kumoszkach z Windsoru, mistrzowskim obrazie obycza...
Sezon artystyczny 2022/2023 zakończymy Opowieściami wędrowca w ramach Atelier Młodych Twórców. To cykl, który w założeniu ma ukazywać pasje i artystyczne dążenia artystów Opery Nova. Zaplanowany spektakl baletowy stawia w roli twórców tancerzy oraz muzyków.
Bieżący sezon artystyczny kończymy 25 czerwca spektaklem Opowieści wędrowca. Na kolejne operowe wrażenia pozostaje czekać do jesieni! Repertuar na wrzesień i październik jest już dostępny, zaś sprzedaż biletów na oba miesiące rusza 6 czerwca.