Simona Skrebutėnaitė

Simona Skrebutėnaitė

Simona Skrebutėnaitė urodziła się w Wilnie (Litwa). Absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu ad. dr Agnieszki Piass.

Swój warsztat wokalny doskonaliła współpracując z takimi wybitnymi muzykami jak: Mariusz Kwiecień, Marek Rzepka, Jeff Cohen, Agnieszka Piass, Thomas Heyer, Katarzyna Rymarczyk, Sarah Meredith Livingston, Virgilijus Noreika, Piotr Bednarski.

Miłość do muzyki odkryła w wieku 12 lat, kiedy pierwszy raz wygrała Narodowy Konkurs Wokalny "Dainų dainelė" dla młodych śpiewaków i wystąpiła na scenie Litewskiego Narodowego Teatru Operowego w Wilnie. W latach 2014 i 2016 - czyli w następnych edycjach konkursu - po raz kolejny była jego zwyciężczynią. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych - m.in. Elena Obraztsova International Competition (III miejsce, Saint Petersburg, 2016), I International Contest for Vocalists in Talsi (I miejsce, Łotwa, 2015), XI Jean Sibelius Vocal Competition w Turku (II miejsce, Finlandia, 2021), VI Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Zygmunta Noskowskiego w Brzesku (II miejsce, Polska, 2019), International Music Competition "Music of the Centuries: 19th Century Category" (Londyn, Wielka Brytania, 2022) i inne.

Jest aktywnie występującą młodą solistką, która współpracowała z Litewskim Narodowym Teatrem Operowym w Wilnie, Filharmonią Sankt Petersburską, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Teatrem Tańca w Wilnie, Operą Nova w Bydgoszczy, Žalgirio Arena w Kownie, Filharmonią Narodową w Wilnie. 

W swoim dorobku artystycznym posiada takie role jak Książę Gigi Orlofsky ("Zemsta Nietoperza" J. Straussa, Opera Nova, 2023), Olga ("Wesoła Wdówka" F. Lehara, Opera Nova, 2023), Marcelina ("Wesele Figara" W. A. Mozarta, Opera Nova, 2022), Anitra (w litewskiej rock-operze "Peer Gynt" K. Antanėlisa i A. Navakasa, Teatr Tańca, 2016), Siostra Amnezja (w musicalu D. Goggina "Nunsense", 2019) jak i Dorota (w wodewilu "Krakowiacy i Górale" J. Stefaniego, 2021).

Współpracuje z Operą Nova, gdzie wykonuje partie: 

„I dwie artystyczne osobowości, dla których warto przyjść na spektakl „Spiritus movens". Simona Skrebutenaite oraz Janusz Żak wnoszą do spektaklu przeogromny ładunek wyśpiewanych i zagranych emocji. Wykonanie sztandarowej piosenki Kabaretu Starszych Panów „Romeo czy jesteś na dole" przez Simonę Skrebutenaite otwiera zupełnie nową przestrzeń dla jej interpretacji. Przyjemna w odbiorze barwa sopranu artystki buduje w niej klimat tęsknoty, liryki i wrażliwości. Kim jest Romeo? Warto to sprawdzić, przychodząc na przedstawienie. Z kolei utrzymane w romantycznej atmosferze wykonanie utworu „Nie, nie budźcie mnie" olśniło wprost widzów.
- Ilona Słojewska, Dziennik Teatralny (http://www.dziennikteatralny.pl/art.../w-swiecie-duchow.html)