Moniuszko ukończył komponowanie Halki w połowie roku 1847 i próbował wystawić ją w Warszawie. Jednak tę pierwszą, dwuaktową wersję wykonał w Wilnie w roku 1848. Dopiero 11 lat później, 1 stycznia 1858 r. odbyła się warszawska premiera czteroaktowej wersji tej najwybitniejszej polskiej opery romantycznej, przyjęta z ogromnym entuzjazmem.
To czwarta realizacja Halki w historii bydgoskiej Opery, tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki zainaugurowała XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r., przyjęta aplauzem premierowej publiczności.
Reżyser Natalia Babińska:
Nie ma sprawiedliwości na świecie. Silni wykorzystują słabszych, sprytniejsi głupszych, bogatsi biedniejszych. Tak było, jest i będzie, że dostajemy to, na co się godzimy. Oto reguły gry. Ale... Halka jest wyjątkiem od reguły. Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o Miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. Dociera do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy, jak mityczna Medea. I w tym tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na najwyższy poziom szlachetności, samorezygnacji w imię najczystszej miłości. Halka otwiera tym samym drzwi do lepszego świata. Więc jednak jest sprawiedliwość, nie w ludzkim, ale w boskim wymiarze.
- Nie byłbym sobą, gdybym historię Orfeusza i Eurydyki interpretował, odnosząc się wyłącznie do mitologii. Widzowie, którzy znają moje spektakle, wiedzą, że częstokroć odnoszę się do „tu i teraz” - mówi Robert Bondara, z którym rozmawiamy jako reżyserem i choreografem naszej najnowszej produkcji operowej „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka. Pierwsze trzy spektakle już 16, 17 i 19 listopada.
Opera Nova widziana znad rzeki, z poziomu chodnika czy lotu ptaka (a w zadzie drona) – łącznie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych za dnia, po zmroku lub o tzw. złotej godzinie wpłynęło na nasz konkurs fotograficzny „Opera w Twoim kadrze”. Teraz nie lada wyzwanie przed Jury Konkursu, by wybrać najbardziej oryginalne ujęcia fotograficzne, jakie zostaną wydane w serii pocztówek. Na laureatów czekają również wyjątkowe nagrody rzeczowe. Oficjalne ogłoszenie wyników planowane jest 12 listop...
Szanowni Melomani,są jeszcze dostępne w sprzedaży bilety na Koncerty Sylwestrowo-Noworoczne 2024/2025, których łącznie na naszej scenie zagramy aż siedem w dniach od 28 grudnia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r. Zapraszamy Państwa na przebojowe show ze scenariuszem, który jest niespodzianką. Gwarancją wyśmienitej zabawy na najwyższym poziomie są nazwiska realizatorów, na czele których jako reżyser stoi Sebastian Gonciarz. Przeboje muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej wybrzmią wybo...
Tak blisko opery – i występujących w niej artystów - jeszcze Państwo nie byliście! „Służąca panią” wciąga publiczność w środek zabawnej akcji, by każdy mógł aktywnie przeżyć spektakl, jaki dla Opery Nova wyreżyserował Jerzy Jan Połoński. Premiera odbyła się w Światowy Dzień Opery! Spektakl na scenę kameralną powróci w grudniu 2024 i styczniu 2025. Tymczasem „Służąca…” intryguje z plakatu Mariusza Napierały.