Przed nami VII edycja Festiwalu Muzyka w Willi Blumwego, którego finałowy koncert pt. „Ależ tak, pamiętam. Miłoszowi w 20. rocznicę śmierci” odbędzie się 2 grudnia o godz. 19.00 w Operze Nova. Na scenie kameralnej z recitalem wystąpi Janusz Żak - solista bas-baryton Opery Nova wraz z Rozalią Kierc - wybitną pianistką młodego pokolenia. Tego wieczoru siła poezji i literatury wybrzmi w sposób szczególny. Usłyszymy nie tylko utwory stworzone do wierszy naszego Noblisty, ale także pieśni inspirowane postacią Don Kichota, cykl „To a poet” Geralda Finziego oraz ukraińskie romanse Viktora Kosenki. Bilety wkrótce w sprzedaży!
Janusz Żak, nasz artysta, sam dobrał program recitalu. Jak przyznaje, zależało mu, by w programie koncertu powiązać utwory wokół konkretnych tematów.
- Moim marzeniem od dawna było zaprezentowanie podczas jednego wieczoru utworów muzycznych inspirowanych powieścią „Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy” Cervantesa oraz postacią Błędnego Rycerza. Dlatego w programie recitalu znajdą się cykle pieśni Maurice Ravela i Jacquesa Iberta napisane dla Fiodora Szalapina do filmu muzycznego o Don Kichocie z 1933 roku – zapowiada Janusz Żak, solista Opery Nova.
Powieść Servantesa opowiada o sile literatury, poezji i świata wyobrażonego.
- Chciałem, aby ten temat był motywem przewodnim mojego recitalu. W jego programie znajdzie się również cykl „To a poet” brytyjskiego kompozytora Geralda Finziego, w którym pojawiają się obrazy świata zniszczonego wojną oraz przeciwstawione im obrazy dziecięcej niewinności i piękna poezji, która przetrwa burze historii, ponieważ - cytując Jonathana Larsona: „Przeciwieństwem wojny nie jest pokój. Jest nim kreacja” - wyjaśnia Janusz Żak.
TWÓRCZOŚĆ MIŁOSZA WCIĄŻ NAM BLISKA
W związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą śmierci Czesława Miłosza, w programie koncertu znajdą się także utwory współczesnych polskich kompozytorów stworzone do wierszy Noblisty.
- Będą to dwie pieśni Pawła Łukaszewskiego, a także specjalnie na tę okazję zamówione
pieśni związanego z bydgoską Akademią Muzyczną Marcina Kopczyńskiego - zdradza Janusz Żak.
- Przygotowania do recitalu i poszukiwania propozycji tekstów dla kompozytorów stały się dla mnie okazją do zanurzenia się w twórczości Miłosza. W repertuarze Opery Nova mamy poruszający spektakl baletowy „Zniewolony umysł” na podstawie jego książki, a poemat „Orfeusz i Eurydyka” stanowi dla mnie jedną z inspiracji przy pracy nad rolą Orfeusza w mojej listopadowej premierze operowej - „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka - przyznaje nasz solista.
BY ŚWIAT STAŁ SIĘ LEPSZYM MIEJSCEM
2 grudnia na scenie kameralnej Opery Nova Janusz Żak – dysponujący niezwykle rozległą skalą głosu bas-baryton - wystąpi w duecie z wybitną pianistką młodego pokolenia Rozalią Kierc.
– Rozalia jest bardzo utalentowaną pianistką i kameralistką, którą poznałem latem podczas kursu wokalnego z Olgą Pasiecznik. Podczas tego kursu mieliśmy już możliwość popracować nad kilkoma z pieśni, jakie zaprezentujemy – i to pod okiem pani Olgi, która jest dla mnie ogromnym autorytetem w sprawach artystycznych. Dlatego cieszę się bardzo, że to właśnie Rozalia będzie współtworzyć ze mną to wydarzenie – mówi Janusz Żak.
- Podczas koncertu wykonamy także trzy przepiękne romanse ukraińskiego kompozytora Viktora Kosenki. W czasie wojny trwającej za naszą granicą szczególnie istotne jest prezentowanie dorobku kulturalnego Ukrainy, a pieśni te dopełnią program recitalu, korespondując z marzeniem Don Kichota o tym, aby świat stał się lepszym miejscem - wyjaśnia Janusz Żak, zapraszając Państwa na wyjątkowy recital, jak i cały Festiwal.
Bilety na koncert „Ależ tak, pamiętam. Miłoszowi w 20. rocznicę śmierci” wkrótce będą do nabycia w kasie Opery Nova oraz w sprzedaży online poprzez stronę internetową Opery.
FESTIWAL Z MAGIĄ RADIA
Festiwal Muzyka w Willi Blumwego, który jest jednym z podstawowych działań statutowych Fundacji im. Piotra Orawskiego, od 2018 roku buduje i kreuje programy swoich kolejnych edycji z myślą o szerokim spektrum odbiorców kultury. Ich determinantą zawsze jest muzyka kameralna z silnymi akcentami muzyki najnowszej.
Idea, jaka przyświecała od pierwszej edycji festiwalu, to reaktywacja Studia koncertowego Polskiego Radia PiK i przywrócenia jego pierwotnej funkcji. Festiwal z edycji na edycję rozrasta się także o nowe miejsca i przyciąga coraz to nowych odbiorców ciekawych zarówno uczestnictwa w koncertach najciekawszych artystów, jak również zafascynowanych magią Radia oraz klimatem miejsc jak Młyny Rothera, czy Opera Nova. Znakiem rozpoznawczym Festiwalu są rozmowy i gawędy zaproszonych Artystów prowadzone z redaktor Magdą Jasińską i Bartłomiejem Weznerem.
Wszystkie koncerty festiwalowe zostaną zarejestrowane i będą mieć retransmisję radiową.
- Nie byłbym sobą, gdybym historię Orfeusza i Eurydyki interpretował, odnosząc się wyłącznie do mitologii. Widzowie, którzy znają moje spektakle, wiedzą, że częstokroć odnoszę się do „tu i teraz” - mówi Robert Bondara, z którym rozmawiamy jako reżyserem i choreografem naszej najnowszej produkcji operowej „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka. Pierwsze trzy spektakle już 16, 17 i 19 listopada.
Opera Nova widziana znad rzeki, z poziomu chodnika czy lotu ptaka (a w zadzie drona) – łącznie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych za dnia, po zmroku lub o tzw. złotej godzinie wpłynęło na nasz konkurs fotograficzny „Opera w Twoim kadrze”. Teraz nie lada wyzwanie przed Jury Konkursu, by wybrać najbardziej oryginalne ujęcia fotograficzne, jakie zostaną wydane w serii pocztówek. Na laureatów czekają również wyjątkowe nagrody rzeczowe. Oficjalne ogłoszenie wyników planowane jest 12 listop...
Szanowni Melomani,są jeszcze dostępne w sprzedaży bilety na Koncerty Sylwestrowo-Noworoczne 2024/2025, których łącznie na naszej scenie zagramy aż siedem w dniach od 28 grudnia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r. Zapraszamy Państwa na przebojowe show ze scenariuszem, który jest niespodzianką. Gwarancją wyśmienitej zabawy na najwyższym poziomie są nazwiska realizatorów, na czele których jako reżyser stoi Sebastian Gonciarz. Przeboje muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej wybrzmią wybo...
Tak blisko opery – i występujących w niej artystów - jeszcze Państwo nie byliście! „Służąca panią” wciąga publiczność w środek zabawnej akcji, by każdy mógł aktywnie przeżyć spektakl, jaki dla Opery Nova wyreżyserował Jerzy Jan Połoński. Premiera odbyła się w Światowy Dzień Opery! Spektakl na scenę kameralną powróci w grudniu 2024 i styczniu 2025. Tymczasem „Służąca…” intryguje z plakatu Mariusza Napierały.