JUVENALIA (gościnny występ)

JUVENALIA (gościnny występ)

JUVENALIA (gościnny występ)

JUVENALIA:
spektakl baletowy
Data premiery:
24. 11. 2023 r.
Wykonawcy:
grupa Polskiego Baletu Narodowego Junior
Czas trwania:
ok. 1 godziny i 30 minut, w tym dwie przerwy

Opis

W czerwcu - tuż przed rozpoczęciem wakacji - zapraszamy na baletowe „Juvenalia” w wykonaniu grupy Polskiego Baletu Narodowego Junior. Będzie to wieczór pełen młodzieńczej ekspresji, ale też wrażliwości i liryzmu. Idealna propozycja dla miłośników tańca współczesnego!

 

Program zrealizowany przez tancerzy PBN Junior to połączenie prac Krzysztofa Pastora, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, oraz trzech młodych choreografów jak: Valentino Zucchetti, Gianni Melfi, Kristóf Szabó - wychowanków warsztatów choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego. 

 

W programie PBN Junior, który zostanie zaprezentowany w czerwcu na scenie Opery Nova: 

 • „JOURNEY WITHIN” (czas trwania 20 minut)
  To nowa praca w programie PBN Junior - inspirowany polską muzyką Juliusza Zarębskiego balet w choreografii Valentino Zuchettiego, pochodzącego z Włoch pierwszego solisty Royal Ballet i stałego uczestnika tamtejszych warsztatów choreograficznych Draft Works.
 • „THE END OF ALL OUR EXPLORING” 
  - choreografia Gianni Melfi (czas trwania 4 minuty)
  „Nie ustaniemy w poszukiwaniach,
  A kresem wszelkich naszych poszukiwań
  Będzie dojście do punktu wyjścia
  I poznanie tego miejsca po raz pierwszy” -  cytat z Little Gidding T. S. Eliota / K. Boczkowski

Weronika Gałązka i Maciej Duda, tańczący w The End of All Our Exploring do muzyki Maxa Richtera Fot. Ewa Krasucka

 • „SREBRNE JEZIORO” (muzyka Kurt Weill, czas trwania 5 minut)
  Finałowa sekwencja z opery Weilla i Brechta mówi o dwóch mężczyznach, którzy nie znajdują społecznej akceptacji. Przynależą do przeciwnych obozów, a mimo to łączą ich więzy przyjaźni. Uciekają więc ku lepszej przyszłości poprzez cudownie zamarznięte wiosną jezioro. W choreografii Krzysztofa Pastora ta scena symbolizuje emigracyjną ucieczkę przed narastającym niebezpieczeństwem. Znamienne, że krótko po premierze Srebrnego jeziora kompozytor opuścił Niemcy na zawsze.

Tancerze Paweł Dobrzyński i Mikołaj Spiżewski w chorografii Krzysztofa Pastora Srebrne jezioro (z baletu Kurt Weill)  Fot. Ewa Krasucka

 • „A BLURRY REFLECTION” (czas trwania 7 minut).
  Inspiracją dla Kristófa Szabó było zjawisko starzenia się, demencji oraz związanej z tym frustracji. Patrząc na osoby starsze, zastanawiamy się często jakie historie kryją ich wysłużone ciała – w przeszłości piękne i sprawne. Być może ta choreografia jest zbiorem rozmazanych wspomnień osoby, która nie poznaje już siebie samej w lustrze…

A Blurry Reflection tańczą: Weronika Gałązka, Kamila Lechowska, Maria Grzymała, Julia Skubis, Roberto Olivieri, Cezary Szlachta  Fot. Ewa Krasucka

 • W finałowej części zobaczymy tytułowe „JUVENALIA” (czas trwania 14 minut), w których Krzysztof Pastor stara się przełamać naturalną wciąż skromność, nieśmiałość i niepewność uczestników projektu PBN Junior, tworząc specjalnie dla nich zespołową choreografię. Konfrontuje ich z dynamiczną muzyką Johna Adamsa, eksponując czystą radość tańca i młodzieńczą energię.

PBN Junior, Juvenalia w choreografii Krzysztofa Pastora Fot. Ewa Krasucka/ Teatr Wielki - Opera Narodowa

Z inicjatywy Krzysztofa Pastora

W sezonie 2023/24 Polski Balet Narodowy sięgnął po dodatkową dawkę energii w osobach dziesięciorga młodych tancerzy, tegorocznych wychowanków szkół baletowych. Dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany jest projekt PBN Junior. Nowa inicjatywa Krzysztofa Pastora, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego, jest próbą wypełnienia luki, jaka powstaje pomiędzy owocami pracy szkół baletowych a oczekiwaniami scen teatralnych. Juniorzy, głównie wychowankowie polskich szkół baletowych, otrzymują specjalną opiekę pedagogiczną doświadczonych artystów PBN, biorą udział w przedstawieniach zespołu, ale zapewniamy im również warsztaty mistrzowskie prowadzone przez zaproszonych baletmistrzów zagranicznych. W miarę upływu czasu będą mieli szansę dołączenia do zespołu PBN lub starania się o angaż w innych teatrach.

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
10-06-2024

Sprzedaż biletów w przerwie sezonowej

Kasa biletowa Opery Nova czynna do 28.06.2024 r.W lipcu przerwa urlopowa – kasa oraz Biuro Obsługi Widza nieczynne.Od 1 do 14 sierpnia br. bilety na spektakle Opery Nova będzie można nabyć w kasie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Kasa i Biuro Obsługi Widza 15-18 sierpnia nieczynne.

{title}
30-05-2024

Sprzedaż biletów na październikowe i listopadowe spektakle

W kasie stacjonarnej oraz online można nabyć bilety na październikowe i listopadowe spektakle. Jesienią także dwie premiery nowego sezonu, na które bilety będą dostępne w późniejszym terminie. Tymczasem prezentujemy oficjalne afisze na październik i listopad 2024, zapraszając do Opery Nova!

{title}
06-05-2024

Genialna „Zemsta nietoperza”

Dwaj przyjaciele na balu maskowym i szampańska zabawa, zakończona okrutnym żartem oraz słodką zemstą w odwecie… Zapraszamy na „Zemstę nietoperza”, czyli genialną operetkę Johanna Straussa z muzyką porywającą do tańca (walce, polki, czardasze) i ariami (m.in. Adeli „Taki pan jak pan”) czy kupletami księcia Orłowskiego „Cóż rządzi światem” oraz librettem, jakie na język polski błyskotliwie dowcipnie przetłumaczył Julian Tuwim. Przywołując słowa libretta, w przedostatni weekend września:&...

{title}
21-04-2024

„Don Pasquale” w październiku 2024!

- Przygotowywanie premiery na jubileuszową edycję festiwalu jest ogromną przyjemnością i zaszczytem jednocześnie. Bardzo cieszę się, że miałem tę radość pracować nad „Don Pasquale” - powiedział reżyser Paweł Szkotak, którego inscenizacja zainaugurowała XXX Bydgoski Festiwal Operowy.  W czerwcu odbyły się pierwsze popremierowe spektakle. „Don Pasquale” wróci na naszą scenę w nowy sezonie - zapraszamy na spektakle 11, 12 oraz 13 października 2024. Bilety już w sprzedaży!