Szymon Komasa

Szymon Komasa

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 7 lat od gry na wiolonczeli, a studia gry na tym instrumencie ukończył dyplomem średniej Szkoły Muzycznej nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2004 r. rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (Wydział Wokalno-Aktorski w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego). Ukończył je w 2009 r. dyplomem z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczął podyplomowe studia śpiewu operowego w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, a następnie kontynuował naukę śpiewu w prestiżowej Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Artist Diploma of Opera Singing w klasie śpiewu Edith Wiens).

Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów operowych, m.in. BBC Cardiff Singer of the World (2011), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Veronici Dunne w Dublinie w (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku (2014), a także pieśniarskich - Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2009). Zadebiutował partią Schaunarda w La Boheme w Teatro Filharmonica / Arena di Verona we Włoszech (2009). Z recitalami pieśni wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku (2012) oraz w Wigmore Hall w Londynie (2012). 

Szymon Komasa wydał swój debiutancki album Polish Love Story, na którym znalazły się utwory polskich twórców. W 2019 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classics na nagranie czterech albumów solowych.

Repertuar

Na scenie Opery Nova Artysta wykonuje role:

  • Mefista w Potępieniu Fausta Hectora Berlioza,
  • Forda w Falstaffie Giuseppe Verdiego.