Dawid Runtz

Dawid Runtz

Urodził się w 1992 roku w Wejherowie. W 2016 roku ukończył studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. Antoniego Wita. Warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich, a także w ramach Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gattiego z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W sierpniu 2018 roku doskonalił umiejętności dyrygenckie podczas Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanego przez Boston Symphony Orchestra. Nabierając dyrygenckich szlifów, koncertował w Polsce m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej.

Oprócz osiągnięć dyrygenckich ma na swoim koncie także sukcesy kompozytorskie. W Roku Chopinowskim (2010) zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za skomponowanie utworu Evolution na orkiestrę kameralną. Rok później otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Euritmia we Włoszech za utwór Capriccio per flauto solo.

W sezonie 2014/2015 współpracował z Teatrem Wielkim — Operą Narodową w Warszawie jako asystent dyrygenta przy wybranych produkcjach dzieł operowych. W 2016 roku zadebiutował na estradzie, prowadząc Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2017 roku, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełnił funkcję asystenta maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W lipcu 2017 roku na zaproszenie Valery’ego Gergieva zadebiutował w Japonii w ramach Pacific Music Festival w Sapporo.

Współpracuje z polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i inne. Od grudnia 2017 piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej.