Stephane Aubry

Stephane Aubry

Absolwent Konserwatorium Narodowego Muzyki i Tańca w Paryżu. W latach 2008-2015 koryfej w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W 2015 wyjechał do Czech, gdzie tańczył jako solista w Narodowym Teatrze Morawskośląskim w Ostrawie do 2020 roku. 

W trakcie swojej kariery zawodowej pracował z wieloma wybitnymi choreografami, m. in. : Jacek Przybyłowicz, Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski, Itzik Galili, Paul Chalmer, Kenneth Grave, Youri Vámos, Michal Štipa, Mario Schröder, Rami Be'er, Johan Inger oraz z asystentami Jiři Kyliàn i Uwe Scholz.

W roku 2018 był dwukrotnie nominowany do nagrody Thalie w Pradze oraz do nagrody Jantar w Ostrawie za spektakl O Balcão de Amor (chor. Itzik Galili). W roku 2009 zdobył trzecie miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. W. Wiesiołowskiego, a w 2007 pierwszy miejsce w międzynarodowym konkursie tańca Gabriel w Brukseli.

W 2014 był uczestnikiem Wieczoru Młodych Choreografów w Teatrze Wielkim w Poznaniu, podczas którego wystawił swoją choreografię „Corps”. Ten eksperyment choreoraficzny powtórzył kilka lat później w Ostrawie, prezentując odnowioną wersję swojej choreografii: „C.O.R.P.S.2”.

Od roku 2018 współpracuje z Narodowym Teatrem Morawskośląskim w Ostrawie jako baletmistrz i korepetytor spektaklu DON KICHOT, chor. Michal Štipa, a od roku 2020 z Operą Nova jako baletmistrz i asystent choreografa. Jest asystentem spektakli Szepty i cienie, chor, Jacek Przybyłowicz i Alicja w Krainie Czarów, chor. Robert Bondara. Jest gościnnym pedagogiem w Polskim Teatrze Tańca i w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

W dorobku artystycznym, Stephane Aubry znajdują się:

  • W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu znaczące role w baletach: Jezioro Łabędzie (chor. Kenneth Grave), Stworzenie Świata (chor. Uwe Scholz), Romeo i Julia (chor. Emil Wesołowski), Things I Told Nobody (chor. Itzik Galili), Kilka Krótkich Sekwencji (chor. Jacek Przybyłowicz), Krzesany (chor. Konrad Drzewiecki),
  • W Narodowym Teatrze Morawskośląskim w Ostrawie (Czechy) znaczące role w baletach: Chaplin (chor. Mario Schroder), Jezioro Łabędzie (chor. Igor Vejsada), Barocco (chor. Jacek Przybyłowicz), Kopciuszek (chor. Paul Chalmer), Sen Nocy Letniej (chor. Youri Vamos), SUB (chor. Itzik Galili), Trzej Muszkieterowie (chor. Paul Chalmer), Rain Dogs (chor. Johan Inger), O Balcão de Amor (chor. Itzik Galili), Don Kichot (chor. Michal Stipa), Wings of Wax (chor. Jiri Kylian), Consesquences (chor. Juanjo Arques), La Sylphide (chor. Karina Elver).

Obecnie studiuje w La Sorbonne w Paryżu, na wydziale Sztuk Pięknych.