67. sezon artystyczny rozpoczęty

67. sezon artystyczny rozpoczęty

67. sezon artystyczny rozpoczęty

Aplauzy publiczności w cztery wrześniowe wieczory (14-17 IX) zebrała „Wesoła wdówka” Franza Lehára, która na scenie Opery Nova zainaugurowała sezon artystyczny 2023/2024. Uwspółcześniona wersja słynnej operetki, jaką dla bydgoskiej sceny wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, cieszy się ogromną sympatią melomanów, zachwycając na nowo muzyką pełną przebojów, dowcipnymi tekstami, klimatyczną scenografią oraz feerią postaci.

Teraz czas na pierwszy w nowym sezonie spektakl baletowy. Kiedy do kalendarza wkroczy już jesień, na scenie Opery Nova będzie wciąż lato - i to Szekspirowskie! „Sen nocy letniej” w choreografii Karola Urbańskiego to wielowątkowy spektakl, który pozwala „wytańczyć się” całemu Baletowi Opery Nova. Na scenie w leśnej scenografii wśród baśniowych elfów wystąpi Jakub Kiryk - zwycięzca konkursu „Młody Tancerz Roku 2023”, który obecnie przebywa na rezydencji w zespole naszego Baletu. „Sen nocy letniej”, czyli najpiękniejsza komedia omyłek Wiliama Szekspira do urzekającej muzyki Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego w wykonaniu Orkiestry Opery Nova wraz z solowymi partiami wokalnymi i chórem żeńskim w bydgoskiej inscenizacji już w najbliższy weekend - 22, 23 i 24 IX. Polecamy i serdecznie zapraszamy!

Tancerze Opery Nova jednocześnie przygotowują się do premiery baletu łotewskiego kompozytora Artursa Maskatsa „Niebezpieczne związki”, do którego choreografię stworzył  w 2006 r. Krzysztof Pastor – jeden z najwybitniejszych twórców tańca współczesnego. Libretto powstało według znanej powieści epistolarnej Pierre’a Choderlosa de Laclosa, a także z inspiracji znanym filmem Stephana Frearsa  o tym samym tytule. Prapremiera odbyła się w Rydze, potem  choreografię tę realizował  Narodowy Teatr w Ostrawie oraz Teatr Wielki w Poznaniu. Bydgoska premiera odbędzie się 11 listopada. Balet przed  rozpoczęciem pracy z dyrektorem Pastorem przygotowuje się aktualnie pod  kierunkiem  jednego z asystentów, Stephana Aubry.

Natomiast w sali kameralnej Justyna Zar pracuje z solistami, którzy wystąpią w reżyserowany przez nią spektaklu muzycznym „Spiritus movens - piosenki Jeremiego Przybory”. Ta premiera zaplanowana jest na 14 października.