Konkurs Wokalny im. Paprockiego. Przesłuchania rozpocznie „nr 17”

Ponad dziewięćdziesięciu młodych śpiewaków - także spoza Europy! - pragnęło wziąć udział w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy. Ostatecznie mogły zostać zakwalifikowane „tylko” 64 osoby z kraju. Wiemy już, że to uczestnik z numerem 17 rozpocznie 14 listopada br. o godz. 10 konkursowe przesłuchania. Pula nagród to 100 tysięcy zł. Finał konkursu z towarzyszeniem Orkiestry Opery Nova 18 listopada, dzień później - Koncert Laureatów. Zapraszamy Państwa na naszą widownię lub do śledzenia transmisji on-line na żywo. 

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego z edycji na edycję cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych śpiewaków nie tylko z kraju. W tym roku na konkurs zgłosiło się łącznie 91 osób: trzynaścioro pochodzących z Chin i czternaścioro z krajów europejskich spoza Polski oraz 64 osoby spełniające kryteria konkursowe (czyli studenci i absolwenci naszych krajowych uczelni muzycznych, posiadający obywatelstwo polskie).

Jak przyznaje dyrektor biura konkursu Iwona Hossa, tak duże zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, zwłaszcza że zapis w regulaminie mówił o możliwości przyjęcia maksymalnie 60 osób. Dzięki życzliwości dyrektora konkursu prof. Adama Zdunikowskiego postanowiono zakwalifikować wszystkie 64 osoby, spełniające obecnie obowiązujące kryteria konkursowe.

Warto dodać, że ambicją Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego jest, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom. 

- Wydarzenie cieszy się zainteresowaniem wśród śpiewaków z całego świata, w związku z tym naszym marzeniem jest, aby kolejna edycja Konkursu im. Bogdana Paprockiego, odbywającego się co dwa lata, była już edycją konkursu międzynarodowego - zapowiedziała Iwona Hossa podczas konferencji prasowej w Operze Nova, która odbyła się 25 października br.

wzorowa współpraca kluczem do sukcesu

Uczestników konkursu oceniać będzie Jury, w którym zasiądą artyści, będący autorytetami polskiej wokalistyki: Ewa Podleś, Agnieszka Rehlis, Izabela MatułaMariusz Kwiecień, Andrzej Dobber i Wiesław Ochman. Sekretarzem Jury jest Magdalena Idzik. 

- Jak ważne i prestiżowe jest to wydarzenie, wiecie państwo doskonale. Przed chwilą padło wiele nazwisk wybitnych przedstawicieli świata muzyki wokalnej. Dla uczelni jest to niezwykle prestiżowe wydarzenie - powiedziała prof. Elżbieta Wtorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wydarzenie, jakim jest Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego, nie wypracowałoby tak szybko wysokiej rangi, gdyby nie wzorowa współpraca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Opery Nova w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego. 

- Przed tygodniem po raz pierwszy w historii naszej uczelni doctorat honoris causa wręczaliśmy kobiecie, która jest artystką światowej sztuki wokalnej. Maestrę Stefanię Toczyską uhonorowaliśmy wspólnie z kierowaną przez dyrektora Macieja Figasa Operą Nova. Tak prestiżowe wydarzenie jak Konkurs imienia Paprockiego jest kolejnym działaniem naszej wspólnej misji - podkreślała rektor AMFN prof. Elżbieta Wtorkowska. 

- Z dumą przyjmuję sygnały z kraju, że Bydgoszcz jest wyjątkowa pod względem współpracy między akademią muzyczną a teatrem operowym. Od lat uważam, że teatr operowy musi interesować się adeptami sztuki muzycznej, ponieważ to wy jesteście naszą przyszłą kadrą - dodał dyrektor Opery Nova Maciej Figas, zwracając się do licznie przybyłych na konferencję prasową studentów AMFN.  

Tymczasem warto podkreślić, że wśród 64 osób, które zostały dopuszczone do udziału III Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego, są studenci i absolwenci wszystkich 10 polskich uczelni muzycznych. Najstarszy uczestnik liczy 34 lata, zaś dwie najmłodsze śpiewaczki są w wieku 22 lat.

Walkę o konkursowe laury podejmie 41 kobiet i 23 mężczyzn, których skale głosów to bogactwo aż 32 sopranów, 9 mezzosopranów, 8 tenorów, 8 barytonów, 2 bas-barytonów oraz 5 basów. 

Ogrom pracy będą mieć pianiści konkursowi: Alicja Tarczykowska, Aleksander Teliga, Robert Marat oraz Radosław Zaworski, którzy zostali poproszeni o akompaniowanie 54 uczestnikom przesłuchań (10 osób zadeklarowało przyjazd z własnymi pianistami).

Rozpoczyna numer 17

Ceremonią podczas konferencji zapowiadającej Konkurs im. Bogdana Paprockiego jest losowanie numeru uczestnika, który rozpocznie konkursowe przesłuchania. Tym razem Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prof. Jacek Greszta wylosował nr 17 - to uczestnik z tym numerem zaśpiewa jako pierwszy już 14 listopada br. o godz. 10 (szczegółowy program konkursu zamieściliśmy TUTAJ).

Po dwóch etapach przesłuchań w sali kameralnej Opery Nova konkursowe zmagania 18 listopada przeniosą się na główną scenę, gdzie odbędzie się finał. Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Nova, prowadzona na przemian przez maestro Piotra Wajraka oraz dyrektora Macieja Figasa. Co więcej, do obrad Jury dołączą także dyrektorzy wszystkich teatrów operowych w Polsce!

Atrakcyjne nagrody, wyróŻnienia i niespodzianki

Prezes Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego i dyrektor konkursu - prof. Adam Zdunikowski - potwierdził, że pula nagród jest bardzo atrakcyjna i to nie tylko ze względów finansowych. 

Laureaci otrzymają wysokie nagrody pieniężne - 6 nagród głównych (po trzy w dwóch kategoriach - żeńskiej i męskiej), a także nagrody dodatkowe oraz wyróżnienia. Łączna pula nagród to 100 tysięcy zł. Będą również niespodzianki, nagrody rzeczowe. Ponadto zaproszeni do Jury III etapu dyrektorzy ufundują nagrody w postaci udziału w spektaklach operowych

Zwieńczeniem konkursu 19 listopada o godz. 19 na scenie głównej Opery Nova będzie Koncert Laureatów połączony z wręczeniem nagród

Podczas otwartej konferencji prasowej w Operze Nova wśród publiczności wylosowaliśmy podwójne zaproszenie na Koncert Laureatów, którego posiadaczką została Pani z kuponem nr 29. Gratulujemy!

Bilety wstępu zarówno na finał konkursu, jak i na uroczystą galę dzień później mogą Państwo nabyć poprzez naszą stronę internetową, w kasie Opery Nova lub kontaktując się z Biurem Obsługi Widzów - tel. 52 325 16 55, 52 325 15 24, e-mail: bilety@opera.bydgoszcz.pl. 

Etapy przesłuchań mogą Państwo śledzić także na żywo poprzez transmisje on-line na stronie www.paprocki.org/ogladaj-online

Więcej szczegółów i bieżące informacje na www.paprocki.org